Po stopách faraonů: Týden ve starověkém Egyptě

   Jednoho zimního dne jsme dostali neovladatelnou chuť cestovat. Jenže kam? A kdo to zaplatí? Chtělo to nějakou ekonomicky nenáročnou variantu. Ale jak si levně a bez poplatků můžeme užít spoustu zábavy a dobrodružství? Přeci na vlnách fantazie. A cestovní prostředek? Stroj času

   A tak jsme se rozdělili na 2 skupiny a každá vytvořila úžasný stroj času podle vlastních představ. Cílová destinace? Starověký Egypt. Doba asi před 3 000 lety. Pyramidy, faraoni, slunce a hromady písku…

   Než jsme však začali naši cestu, bylo potřeba zjistit, do čeho jdeme. Jak vlastně žili lidé ve starověkém Egyptě? Jak a pro koho se stavěly pyramidy? Co se stalo s faraonem po smrti? A čemu se říkalo mumie? Pomocí chytrých knih a internetu jsme hravě zjistili odpovědi na všechny naše otázky. Nejvyšším vládcem starého Egypta byl faraon. Dobrému postavení se těšili také vezíři, písaři (kteří byli velmi vzdělaní) či vrchní stavitelé pyramid. Pak ale následovali rolníci a otroci, kteří neměli příliš lehký život… Pyramidy měly sloužit jako místo posledního odpočinku pro faraony a stavěly se velmi dlouhou dobu (není se co divit, neexistovaly jeřáby, nákladní auta ani další podobné vymoženosti moderní doby a všechnu práci zastávali otroci). Po smrti se duše faraona vydala do jiného světa a tělo bylo nabalzamováno různými mastmi a zabaleno do lněných „obvazů“, aby vydrželo co možná nejdéle. Aby měli faraoni svůj život na onom světě co nejlepší, byli pohřbíváni s celým svým bohatstvím, což však lákalo lupiče a mnoho pyramid tak bylo v průběhu staletí vyloupeno. Ukázali jsme si také mnoho fotografií z výstav, na kterých je možné vidět, jak to vypadalo v dosud nevykradených pyramidách. Přečetli jsme si příběh zřejmě nejznámějšího faraona všech dob – Tutanchamona. Zjistili jsme, že zemřel jako velmi mladý, ale ani díky supermoderním technologiím se dlouhou dobu nedařilo určit přesnou příčinu jeho smrti. Nejnovější výzkumy se kloní k variantě nehody při bitvě – pravděpodobně se mu stal osudným pád z povozu a při boji na zemi ho přejel jiný povoz. I když, jak jsme se také dozvěděli, staroegyptské lékařství bylo na velmi dobré úrovni, neexistovaly léky podobné dnešním a lidé při nehodách často umírali na infekci, k jejímuž zvládnutí staří Egypťané používali přírodní antibiotika (česnek, cibuli či med), která však ve vážnějších případech (jako byl tento) nestačila…

   Abychom si lépe představili tehdejší situaci ve společnosti, bez dlouhého otálení se naše dva týmy přeměnily na dvě skupiny inspirované starověkou společností – každá se skládala z jednoho faraona, několika písařů, stavitelů pyramid a vezírů (role rolníků a otroků se pochopitelně nechtěl nikdo zhostit ). A v tomto složení jsme mohli naši cestu okořenit troškou adrenalinu. Nebojte se, staroegyptský bunjee jumping ani skoky z letadla se nekonaly. Čekaly nás tematické egyptské soutěže. Začali jsme zlehka – seznámili jsme se se staroegyptským písmem zvaným hieroglyfy a každý člen společnosti si poté pomocí hieroglyfů zkusil napsat svoje jméno. A nebylo to vůbec nic lehkého, neboť namísto našeho jednoho písmene bylo třeba vytvořit malé umělecké dílo (například českému písmeni A odpovídá obrázek supa). A tak jsme pochopili, že výsostné postavení písařů v tehdejší egyptské společnosti bylo opravdu zasloužené. A to jsme ještě pořádně nezačali soutěžit! Následoval staroegyptský kvíz, v němž jsme si mohli ověřit nabyté znalosti. A poté jsme si vyzkoušeli postavit pyramidu. A myslím, že každý faraon by nás chtěl mít ve své společnosti, neboť v našem podání trvala stavba pyramidy namísto téměř dvaceti let pouhých několik vteřin … V další soutěži bylo úkolem každé skupiny objevit 7 ukrytých svitků, rozluštit slovo na každém z nich (napsané pomocí hieroglyfů) a odpovědět na vzniklou otázku. A poslední úkol vyžadoval téměř detektivní schopnosti – měli jsme si přečíst komiksový příběh odehrávající se ve starověkém Egyptě a najít ztracené faraonské vousy…

    V průběhu našeho „pobytu“ ve starověkém Egyptě jsme absolvovali různé soutěže, ale nezapomněli jsme ani na egyptskou zábavu. Zkusili jsme si například hru Faraonova hrobka, ve které musel faraon a jeho strážce ubránit bohatství pyramidy před chamtivými lupiči. Ve hře nazvané Archeologové bylo zase naším úkolem se zavázanýma očima najít co nejvíce artefaktů. Také jsme si zatancovali v rytmu egyptských písní a zahráli si tradiční „slepou bábu po egyptsku“…

   Na závěr našeho putování nás čekala velmi očekávaná soutěž nazvaná přiléhavě „Obleč svého faraona“. Jednalo se o jakousi módní staroegyptskou show, ve které bylo úkolem obou skupin shromáždit co nejvíce kusů tradičních staroegyptských oděvů tak, aby jejich faraon vypadal k nerozeznání od opravdového faraona. A výsledky byly famózní…

   Po několika dnech soutěží, her a zábavy se náš pobyt ve starověkém Egyptě nachýlil ke konci. Užili jsme si spoustu zábavy a zjistili mnoho nových a užitečných informací. A to vše bez toho, aniž bychom byli nuceni „vytáhnout paty“ z pohodlí naší družiny. Můžeme tedy s radostí konstatovat, že podobné výlety na vlnách fantazie budou jistě i nadále součástí našeho programu  smiley

 

Kristýna Jandíková